INFORMACJE POCZĄTKOWE LEKCJE GRY NA PIANINIE

Uczę dzieci i dorosłych, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Nauczanie z pasją to moje motto! W swoim działaniu stawiam na profesjonalizm, ale z uwagi na mój wrodzony optymizm na zajęciach zawsze jest miła i twórcza atmosfera. Uczę dzieci i dorosłych, niezależnie od stopnia zaawansowania. Na pierwszym miejscu stawiam sobie Twoje potrzeby. Być może sam nie do końca będziesz wiedział czy wybrać dla siebie ścieżkę profesjonalną, czy może bardziej amatorską. Moim zadaniem jest dobrać sposób działania najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Dzięki temu, droga do celu będzie przebiegać sprawnie i jednocześnie przyjemnie.

JAK PROWADZĘ LEKCJE GRY NA PIANINIE

Wypracowany proces nauczania.

Jeśli już skończyłeś szkołę muzyczną i chcesz rozwijać swoje umiejętności najpierw sprecyzujemy cel, do którego będziesz dążyć, wówczas łatwiej będzie dobrać odpowiedni sposób działania. Twój gust muzyczny będzie miał kluczowe znaczenie i względem niego będziemy dobierać repertuar.

Jeśli nigdy nie grałeś na pianinie, zaczniemy od prawidłowego ułożenia dłoni na klawiaturze. Proste ćwiczenia do powtarzania w domu pozwolą ukształtować odpowiedni ruch palców i sposób wydobycia dźwięku. Czytaj więcej
Nauczysz się czytać nuty. Poznasz środki wykonawcze takie jak: dynamika, agogika, artykulacja i nauczysz się je realizować. Równie ważne będzie osiągnięcie odpowiedniej biegłości w szybkich przebiegach melodycznych. Cały ten proces pozwoli Ci grać to, co lubisz niezależnie od stylu, w którym czujesz się najlepiej. Na lekcjach omawiam tylko to, co konieczne a czas poświęcam na granie. Ćwicząc przy mnie w określony sposób, nauczysz się jak pracować w domu. Wszystkie moje porady zapiszę w zeszycie po to, by nie uciekły z głowy. Lekcje prowadzę z dobrym humorem, dużą życzliwością i wyrozumiałością. W końcu robię to, co kocham!

CZY LEKCJE PIANINA SĄ DLA MNIE? OBAWIAM SIĘ, ŻE BRAKUJE MI TALENTU

Ważne, żeby nauka sprawiała Ci przyjemność.

Czy mam wystarczający talent, by nauczyć się grać? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zanim rozpocznie naukę gry na pianinie. Niekiedy wątpliwości bywają tak silne, że potrafią wstrzymywać latami przed podjęciem działania. Czytaj więcej
Najważniejsze jest to, czy granie będzie sprawiało Ci przyjemność. Oczywiście Twoje predyspozycje na pewno będą wpływały na efekt końcowy. Warto jednak sobie zadać pytanie, czy osiągane efekty bezpośrednio łączą się z odczuwanym poziomem zadowolenia?

Wśród moich uczniów znajdą się tacy, którzy pomimo obiektywnie dobrych rezultatów są bardzo krytyczni wobec swoich osiągnięć. Jest to kwestia charakteru. Są też tacy, którzy muszą poświęcić długie godziny, żeby przyswoić prostą melodię. Od tych pierwszych odróżnia ich nastawienie. Pomimo, że uczą się wolniej, w ich oczach widzę niesamowitą radość i pasję. Cieszą się z sukcesu, gdy już są gotowi zagrać dla rodziny lub znajomych. W końcu, po jakimś czasie, robimy świetne nagranie wideo, którym mogą się podzielić z najbliższymi. Dzieląc się ze mną swoimi odczuciami, dziękują za poświęcony czas, gdyż dla nich gra na pianinie to najwspanialsza forma odpoczynku, oderwania się od pracy i codzienności.

Zachęcam Cię gorąco byś sam sprawdził, czy polubisz granie na pianinie. Być może wiele zyskasz i Twoje życie zmieni się na lepsze.

NAUKA GRY DLA DZIECI

Nauka gry na pianinie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka.

W odróżnieniu od nauki gry na innych instrumentach, gra na pianinie w równym stopniu stymuluje obydwie półkule mózgu. Rozwija myślenie analityczne, dzięki czemu w przyszłości nauka przedmiotów ścisłych nie będzie nastręczać żadnych problemów. Poza stymulacją rozwoju psychofizycznego gra na pianinie kształtuje charakter. Zwiększa poziom empatii i znacznie wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej. Czytaj więcej
Nauka gry na pianinie jest złożonym i długotrwałym procesem, dlatego trzeba podejść do tematu z dużą roztropnością, szczególnie w przypadku dzieci. Nie można dziecka zniechęcać aplikując zbyt trudne ćwiczenia. Lekcje powinny kojarzyć się z czymś przyjemnym. Dlatego na moich lekcjach jest zawsze dużo zabawy i dobrego humoru. Inaczej wyglądają zajęcia, gdy dziecko potrafi długo utrzymać koncentracje. Wówczas można nastawiać się na szybsze efekty i zmienić sposób prowadzenia lekcji. Często jednak okazuje się, że dziecko lubi muzykę, lecz nie jest jeszcze gotowe na intensywną pracę. Wówczas moim zadaniem jest budować pasję do grania.

Część z moich dorosłych uczniów, która grała już kiedyś w dzieciństwie, ma z tego okresu przykre doświadczenia. Konieczność grania gam i nudnych etiud odebrała im całą przyjemność. Uczeń szkoły muzycznej musi zdążyć przygotować się na egzamin w wyznaczonym terminie. Uczy to umiejętności organizacji pracy, lecz może jednocześnie odebrać radość z obcowania z muzyką. Na moich lekcjach uczę dyscypliny, pracowitości, realizacji celów, lecz dopiero wtedy, gdy dziecko jest na to gotowe. Staram się dopasować się do każdego dziecka i każdej sytuacji.

KLIP WIDEO

Niezapomniana pamiątka z lekcji pianina!

Wszyscy moi uczniowie mają możliwość nagrać swój klip wideo w warunkach studyjnych. Dodatkowym atutem jest możliwość dodania stworzonego przeze mnie akompaniamentu orkiestry lub wybranej aranżacji instrumentalnej. Stale poszerzam zaplecze profesjonalnego sprzętu audio-wideo oraz zdobywam nowe doświadczenia, dzięki czemu klipy są coraz bardziej profesjonalne. Moi uczniowie bardzo pozytywnie oceniają możliwość posiadania tak cennej pamiątki.

KEYBOARD - ZA I PRZECIW

Dowiedz się, kiedy nauka gry na keyboardzie jest zasadna.

Nauka gry na keybordzie rzadko jest dobrym pomysłem. Używanie tego instrumentu do nauki znacząco utrudnia wypracowanie właściwej pracy dłoni. Wynika to z budowy klawiatury, gdyż jest ona nieco mniejsza niż w pianinie. Dodatkowo klawisze pracują dużo lżej i mają mniejszy skok. Instrument ten posiada za to jeden wspaniały plus, jakim jest możliwość dołączenia do lini melodycznej gotowych podkładów instrumentalnych. Czytaj więcej
Nauka gry na tym instrumencie jest zasadna w dwóch przypadkach. Pierwszy, gdy planujemy krótkotrwałą przygodę mająca na celu trochę poobcować z muzyką. Może się jednak okazać, że nauka będzie spowolniona z uwagi na charakter instrumentu. To z kolei może wpłynąć na spadek motywacji, a w rezultacie zakończyć przygodę z nauką gry na keyboardzie. Drugi przypadek to taki, gdy do keyboardu zasiada osoba z wykształconym już aparatem wykonawczym po to, by wykorzystywać w pełni możliwości tego instrumentu. Istnieją przecież bardzo zaawansowane stacje robocze do produkcji muzyki, czy wykonywania muzyki na żywo podczas eventów, wesel itp. Wówczas zdobywanie większej biegłości w grze na instrumencie ma znaczenie.

ORGANY KOŚCIELNE

Pełne przygotowanie do zawodu organisty.

Podejmę się nauki obejmującej pełne przygotowanie do zawodu organisty. Lekcje z organów kościelnych prowadzę także dla tych, którzy już wykonują swój zawód lecz potrzebują się dokształcić.
Zakres zajęć z organów kościelnych obejmuje: Czytaj więcej
organy kościelne – gra solowa
świadoma, poprawna harmonizacja pieśni i części stałych w czterogłosie: 3+pedał
ćwiczenie odpowiedzi części stałych mszy świetej w każdej tonacji
improwizacja organowa
prawidłowa rejestracja
liturgika
Przez 6 lat wykonywałem zawód organisty (m. in. w bardzo dużej, znaczącej parafii w Bydgoszczy) i jednocześnie prowadziłem chóry kościelne. Było to możliwe, ponieważ druga specjalność, jaką kończyłem na Akademii Muzycznej była muzyka kościelna – kantor. Lekcji z liturgiki i chorału gregoriańskiego udzielał mi ksiądz dr.hab Andrzej Filaber, lekcji z organów prof Radosław Marzec a improwizacji organowej uczył mnie mgr Michał Wachowiak.

TAK GRAJĄ MOI UCZNIOWIE

Filmy zrealizowane z uczniami podczas lekcji gry na pianinie.

Ludovico Einaudi, soundtrack z filmu Nietykalni

Una Mattina

Filip – rozpoczynaliśmy naukę od podstaw

Fryderyk Chopin

Nocturne op.9 No.2

Filip – ukończył Ist. Szkoły Muzycznej

Ludovico Einaudi

Walk

Jo Stockton, rozpoczynaliśmy naukę od podstaw